XXI Regionalna Wystawa Rolno-Przemysłowa i Dożynki Diecezjalno-Powiatowe

4 września 2021

XXI Regionalna Wystawa Rolno-Przemysłowa i Dożynki Diecezjalno-Powiatowe

Punktualnie o 10:00 rozpoczęliśmy XXI Regionalną Wystawę Rolno-Przemysłową, zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli.

Od lat cieszy nas, że Wystawa stała się flagową imprezą Powiatu Zduńskowolskiego. Wystawa na stałe już zagościła na terenie Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji – naszego współorganizatora, któremu serdecznie dziękujemy za gościnność i współpracę.

Impreza wystawiennicza stanowi dla firm związanych z przemysłem, budownictwem, rękodziełem, rolnictwem i przetwórstwem okazję do zaprezentowania swoich produktów, nawiązania kontaktów czy też zawarcia kontraktów handlowych. Doświadczenia z lat ubiegłych wskazują, że wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających oraz wystawców. Do udziału w tegorocznej ekspozycji zgłosiło się ponad 60 wystawców z całego kraju, z bardzo bogatą ofertą, a także liczne koła gospodyń wiejskich.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Przedsiębiorczy powiat zduńskowolski”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Pan Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Partnerami medialnymi XXI Regionalnej Wystawy Rolno-Przemysłowej są: Telewizja Polska Oddział Łódź, ZW Media oraz Portal Informacyjny Teleskaner.

Fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.163610372574267&type=3

Uroczysta msza święta pod przewodnictwem Biskupa Włocławskiego w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli zainaugurowała Dożynki Diecezjalno-Powiatowe.

O godzinie 14:00, po korowodzie dożynkowym, spotykaliśmy się ponownie na terenie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej 41.

Wzięliśmy udział w części obrzędowo-biesiadnej, w której nastąpił ceremoniał dzielenia chleba oraz rozstrzygnęliśmy konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zaprezentowali się również młodzi artyści z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na Pięterku”. Wysłuchaliśmy też koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej o Tradycjach Kolejowych w Zduńskiej Woli.

Fotorelacja: https://bit.ly/38IBOvM

Powiat Zduńskowolski jest w tym roku współgospodarzem Dożynek Diecezjalno-Powiatowych, święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Mocno osadziło się w polskiej tradycji jako forma wyrażania wdzięczności Bogu i ludziom oraz radosne zwieńczenie całorocznego wysiłku.

Dożynki rozpoczęliśmy Mszą Świętą dziękczynną w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli. Przemarsz korowodu dożynkowego ulicami Kościelną, Złotnickiego i Piwną na teren Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Zduńskiej Woli przy ulicy Dolnej 41 zapoczątkował część obrzędową wydarzenia, podczas której przedstawiliśmy gospodarzy miejsca dożynek i starostów dożynek oraz przeprowadziliśmy ceremoniał dzielenia chleba.

W części biesiadno-dożynkowej obejrzeliśmy występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”, wokalne – młodych artystów z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury „Na Pięterku”, prezentacje artystyczne lokalnego folkloru oraz kół gospodyń wiejskich. Wysłuchaliśmy letniego koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej o Tradycjach Kolejowych w Zduńskiej Woli.

W czasie uroczystości rozstrzygnęliśmy konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe:

I miejsce – Wieniec gminy Wierzbinek, parafia Broniszewo, powiat koniński przedstawia wieniec tradycyjny, wykonany z czterech rodzajów zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, udekorowany suszonymi i żywymi kwiatami. Podstawa wieńca jest w kształcie koła wyplecionego owsem; cztery łuki są zwieńczone koroną, zakończoną krzyżem.

II miejsce – Sołectwo Rembieszów Kolonia przygotowało wieniec w kształcie korony. Wypleciony jest z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów. W kopule wieńca znajduje się figura Matki Boskiej, ozdobą wieńca jest różaniec z orzechów włoskich.

III miejsce – Wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zapoliczanki” jest w formie korony, upleciony z tegorocznych zbóż i kwiatów. W jego środku znajduje się bochen chleba oraz warzywa i owoce.

Wyróżnienie – Parafia Św. Doroty w Licheniu Starym / KGW Rudzica „Nowe” zaprezentowała wieniec wykonany ze zbóż i kwiatów w kształcie sklepienia maryjnego w podziękowaniu za dary i opiekę.

Gratulujemy!

Fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.163751172560187&type=3

Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Barbary Soboń-Bartoszek jest wizytówką muzyczną miasta i powiatu z piękną tradycją. W skład orkiestry wchodzą zarówno amatorzy, jak i profesjonalni muzycy. Uczestnicy grają utwory z repertuaru muzyki estradowej, rozrywkowej, jazzowej, swingowej, kościelnej i orkiestr dętych. Orkiestra swoimi występami uświetnia najważniejsze uroczystości kościelne, miejskie i powiatowe.

Fotorelacja: https://bit.ly/3BHm4FX

Koncert zespołu KOBRANOCKA zakończył Wystawę Rolno-Przemysłową połączoną z Dożynkami Diecezjalno-Powiatowymi.

Początki grupy Kobranocka sięgają 1984 roku. Wtedy spotkali się Kobra (Andrzej Kraiński) i Andrzej Marek Michorzewski. Pierwszy koncert zespołu miał miejsce rok później w warszawskiej Rivierze-Remont, podczas festiwalu „Poza Kontrolą”. Następnie Kobranocka towarzyszyła Die Toten Hosen (RFN) w czasie trasy po Polsce.

W 1986 zespół zarejestrował 10 nagrań, z których dwa zdobyły dużą popularność na falach Rozgłośni Harcerskiej. W tym samym roku grupa wystąpiła po raz pierwszy w Jarocinie. W roku 1987 ukazała się pierwsza płyta Kobranocki „Sztuka jest skarpetką kulawego”, a dwa lata później kolejna – „Kwiaty na żywopłocie”, zawierająca słynny cover Stonesów – „Współczucie dla diabła” oraz największy przebój Kobranocki – „Kocham Cię jak Irlandię”. W 1990 zespół wydał płytę „Ku nieboskłonom”, w 1994 – „Niech popłyną łzy”, w 1999 – „Gold” i w 2005 – „Sterowany jest ten świat”. Pojawiły także składanki – „Gold”, „Koncert” i „The Best Of…”. W 2010 wyszła ostatnia najnowsza płyta „Spox”.

Grupa w swoim ponad 25-letnim czynnym istnieniu supportowała takie zespoły jak Guns N’ Roses czy Scorpions. Ponadto wielokrotnie koncertowała poza granicami naszego kraju, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Irlandii, Niemczech. W Polsce, zespół wielokrotnie angażowany do największych widowisk muzycznych i medialnych, jak choćby Festiwal Woodstock, Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie. Przy nagrywaniu płyt bardzo często zapraszane do współpracy były: Kayah, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, Martyna Jakubowicz czy Ewelina Flinta.

Największymi hitami zespołu są: „Kocham Cię jak Irlandię”, „I nikomu nie wolno się z tego śmiać”, „Hipisówka”, „List z pola boju”.

Fotorelacja: https://bit.ly/3h2s9ow