Uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 2023

Uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia mija 160 lat od wybuchu Powstania Styczniowego. W Zduńskiej Woli zorganizowano uroczystości upamiętniające ten największy w XIX wieku zryw niepodległościowy na ziemiach polskich oraz litewskich.

W Zduńskiej Woli uroczystości miały miejsce pod tablicą uczestnika powstania ks. pastora Edwarda Boernera, która znajduje się na budynku Domu Pomocy Społecznej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wicestarosta zduńskowolski Wojciech Rychlik. Przedstawiciele lokalnych samorządów, służb, instytucji, organizacji oraz stowarzyszeń złożyli kwiaty i oddali hołd. Była też salwa honorowa. Następnie na cmentarzu przy ul. Łaskiej zapalono znicze na mogiłach powstańczych, po czym w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbyło się nabożeństwo ekumeniczne za pomordowanych i poległych powstańców. Po mszy, w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, otwarto wystawę pt. „Relacje w procesie ujawnione. Obraz Powstania Styczniowego w kurendach parafialnych”.

Fotorelacja znajduje się tutaj.