Powiatowa Debata Profilaktyczna

3 listopada 2022

Powiatowa Debata Profilaktyczna

„Wybieram marzenia, nie uzależnienia” – pod takim hasłem odbyła się Powiatowa Debata Profilaktyczna na temat wszelkiego rodzaju uzależnień. Spotkanie zorganizowało Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli.

Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Zduńskowolski wraz z kadrą pedagogiczną oraz goście. W gronie ekspertów znaleźli się: Aneta Rybak – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień w Poradni Leczenia Uzależnień Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego Sp. z o.o., Anna Jaros – pedagog szkolny, mł. asp. Paulina Matysiak – asystent do spraw profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, Piotr Sawicz – psychoterapeuta, dr Rafał Szmajda – psychiatra dzieci i młodzieży w Szpitalu im. J. Babińskiego w Łodzi.

Dostarczyli oni rzetelnych informacji o zagrożeniach związanych z uzależnieniami, jak też o sposobach ich zapobiegania. Rozmawialiśmy m.in. o powodach, dla których wchodzi się na drogę uzależnień, o tym jak im stawić czoła, jak pomóc młodym ludziom, by rozwijali w sobie bogactwo pragnień, marzeń, aspiracji i ideałów.

Eksperci uwrażliwili młodych ludzi na kłopoty innych, podzielili się umiejętnościami udzielania pomocy w sytuacjach problemowych, stworzyli możliwości nawiązania pierwszego kontaktu dla osób potrzebujących wsparcia, nauczyli pozytywnych postaw asertywnych, zwrócili również uwagę na konieczność wzmacniania norm i wartości społecznych, a także promowanie zdrowego trybu życia w środowisku lokalnym.

Zakończeniem debaty był występ artystyczny w wykonaniu Martyny Majchrzak i Andrzeja Wawrzyniaka.