Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Wojsławicach za nami!

28 sierpnia 2023

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Wojsławicach za nami!

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Wojsławicach rozpoczęła uroczysta polowa msza święta dziękczynna odprawiona przy Zespole Szkól Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach. Po mszy Korowód Dożynkowy przeszedł na teren Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Tam miała miejsce cześć obrzędowa, podczas której dwadzieścia pięć sołectw oraz Związek Młodzieży Wiejskiej zaprezentowali swoje wieńce.

Gospodarze dożynek – wicestarosta zduńskowolski Wojciech Rychlik, wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha i ksiądz Michał Styczyński, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Korczewie dziękowali rolnikom i mówili m.in. o tradycji tego święta, a także podzielili wraz ze starostami dożynek Danutą Maniewską oraz Dominikiem Bejmertem chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, rozdając go zgromadzonym.

W trakcie uroczystości sześciu rolników z terenu Gminy Zduńska Wola zostało wyróżnionych odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za wieloletnią, rzetelną pracę w rolnictwie, osiągnięcia i aktywność na obszarach wiejskich uhonorowano Elżbietę Aleksandrowicz, Angelikę Kopciuch, Danutę Maniewską, Agnieszkę Nowak-Klimczak, Tadeusza Feliniaka i Karola Mataśkę.

Na święcie plonów nie zabrakło występów na scenie. W części biesiadnej wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta ze Zduńskiej Woli o tradycjach kolejowych, Zespół Pieśni Tańca „Zduńskowolanie” oraz zespół Omen-Band. Gwiazdą wieczoru był D-Bomb. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, stoisk instytucji otoczenia rolniczego, jak również kół gospodyń wiejskich oferujących regionalne potrawy czy rękodzieło.