79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2023

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, bohaterskiego zrywu niepodległościowego mieszkańców stolicy, zgromadziliśmy się dzisiaj przy tablicach upamiętniających zduńskowolan, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Każdego roku uroczystości wspominają tych, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. To oni pokazali nam, co znaczą słowa, takie jak odwaga, męstwo, determinacja, wola walki, patriotyzm oraz poświęcenie dla wspólnego dobra.

Bohaterowie powstania – heroicznego zrywu przypominają podstawowe prawdy: że służba Polsce jest poświęceniem, że Ojczyzna to rzecz święta, że młode pokolenie jest naszym narodowym skarbem, którego nie wolno zmarnować. Niech kolejna rocznica wybuchu powstania stanie się okazją do apelu o przyzwoitość i mądrość.

Pamiętajmy, że Powstanie Warszawskie było wielkim czynem niepodległościowym, było walką o wolność Polski, o prawo do własnego państwa, do własnych decyzji, do bycia u siebie.

O godzinie 17:00 w całym kraju zawyły syreny. W tym czasie uczciliśmy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, trwając w milczeniu przez 79 sekund. Następnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Modlitwę za dusze poległych odmówił ks. prałat dr Dariusz Kaliński z parafii pw. WNMP w Zduńskiej Woli. Starosta Zduńskowolski Hanna Iwaniuk, Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak w swoich przemówieniach mówili o wydarzeniach z sześćdziesięciu trzech pamiętnych dni 1944 roku.

Przedstawiciele Kombatantów, uczestników walk w obronie Ojczyzny, uczestników Powstania Warszawskiego, żołnierzy tam walczących, jak i byłych mieszkańców Miasta Warszawy; gospodarze dzisiejszej uroczystości – Starosta Zduńskowolski i Prezydent Zduńskiej Woli; Wójt Gminy Zduńska Wola; radni powiatowi, miejscy i gminni; przedstawiciele służb mundurowych; delegacje stowarzyszeń, organizacji i partii politycznych; dyrektorzy jednostek organizacyjnych, prezesi spółek powiatowych, gminnych i miejskich; mieszkańcy oraz goście Powiatu Zduńskowolskiego złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd Powstańcom przed tablicami „Ku czci zduńskowolan walczących w Powstaniu Warszawskim 1944 roku”.

Podczas uroczystości wspólnie zaśpiewaliśmy powstańcze piosenki: „Warszawo ma” i „Jeśli nie wrócę”. Wysłuchaliśmy wiersza „Do Powstańca” w interpretacji Natalii Marczewskiej z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Chrobry I. Wiersz autorstwa Stanisława Marczaka o pseudonimach „Dziennikarz” oraz „Juliusz Oborski” napisany został 30 sierpnia 1944 roku. Stanisław Marczak był żołnierzem 6. kompanii Batalionu „Kiliński”.

W trakcie obchodów wartę honorową pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Chrobry I”.

O godzinie 18:00 w Miejskim Domu Kultury „Ratusz” wysłuchaliśmy wykładu „Kapitan Dobrzański, lotnik z batalionu Chrobry I”, jaki wygłosił Daniel Buszyński (Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola) i obejrzeliśmy wystawę „Powstańcy z Miasta Zduńska Wola” autorstwa Tomasza Polkowskiego, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

ZOBACZ GALERIĘ TUTAJ