LAUR ZDUŃSKOWOLSKI MIASTO & POWIAT 2024

30 stycznia 2024

LAUR ZDUŃSKOWOLSKI MIASTO & POWIAT 2024

Za nami wydarzenie, które nie tylko połączyło siły miasta i powiatu, ale także różnych środowisk działających na naszym terenie. Ludzie biznesu, społecznicy, instytucje kultury oraz tegoroczny ambasador Zduńskiej Woli odebrali od Starosty Zduńskowolskiego Hanny Iwaniuk i Prezydenta Miasta Zduńska Wola Konrada Pokory „Laur Zduńskowolski miasto & powiat 2024”.

„Laur Zduńskowolski miasto & powiat” jest naszym podziękowaniem za kolejny rok wspólnej pracy. Doceniamy rolę firm i instytucji z terenu Powiatu Zduńskowolskiego, jak również osób pracujących społecznie na rzecz różnych grup mieszkańców miasta i powiatu. Podejmowanie przez Państwa rozmaitych inicjatyw i działań gospodarczo-społeczno-kulturalnych ma ogromny wpływ na nasze otoczenie – najbliższe sąsiedztwo i lokalne społeczności oraz niewątpliwie stanowi markę Powiatu Zduńskowolskiego, za co pięknie dziękujemy. Życzymy pozytywnych zmian, nowych szans i ciągłego rozwoju. Niech praca będzie Państwa pasją i daje nieustającą energię do działania. Proszę przyjąć słowa uznania za działania na rzecz rozwoju naszego miasta i powiatu. Dziękujemy za podejmowanie wyzwań oraz umiejętne radzenie sobie z trudnościami w dzisiejszych, niespokojnych czasach”.

[z przemówienia Starosty Zduńskowolskiego Hanny Iwaniuk, Zduńska Wola, 26 stycznia 2024 roku]

Podczas uroczystej gali, zorganizowanej w zduńskowolskim „Ratuszu”, „Laur Zduńskowolski miasto & powiat 2024” wręczono w następujących kategoriach:

PRZEDSIĘBIORCA – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Studio Tańca Arabesque

[zobacz film]

Studio Tańca Arabesque Anety i Marcina Bartonów jest szkołą tańca dla każdego: dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dorośli, aby błyszczeć na parkietach szkolą się na kursach tańca. Studio prowadzi program szkolenia, tak żeby dzieci i młodzież mogła realizować swą pasję poprzez popisy na scenie. Najbardziej zaawansowani tworzą zespół Teatru Tańca Arabeska.

Tancerze od wielu lat prezentują się na scenach w całym kraju, a soliści oraz formacje zdobywają najwyższe trofea na festiwalach i turniejach tańca. Szkoła to pół tysiąca tancerzy, zarówno dzieci, jak i dorosłych w sezonie. Trenerki i choreografki to wychowanki Arabeski dziś przekazują swą wiedzę kolejnym pokoleniom i współtworzą niezwykły zespół twórców wyjątkowych widowisk oklaskiwanych przez wielotysięczną widownię.

Studio Tańca Arabesque Aneta i Marcin Bartonowie jest producentem wszystkich projektów Studio Tańca Arabesque oraz Teatru Tańca Arabeska. W każdym sezonie przygotowuje kilka premier.

Zegarmistrz Hieronim Kaczmarek

[zobacz film]

Hieronim Kaczmarek jako zegarmistrz pracuje w Zduńskiej Woli od lat 70. XX wieku. Rozpoczął naukę zawodu w 1976 roku u mistrza Tomasza Kowalskiego w zakładzie przy ul. Łaskiej 3.

Fachu uczył się od naprawy budzików, potem  zegarów ściennych i stojących. Wkrótce zaczął uczyć się na zegarkach ręcznych. Egzamin czeladniczy zdał w 1979 roku u mistrza Sowy w Łodzi oraz w Izbie Rzemieślniczej w Łodzi.

Po zdanym egzaminie rozpoczął pracę w zakładzie zegarmistrzowskim Tomasza Kowalskiego w Zduńskiej Woli.  W roku 1984 szef przejął warsztat po mistrzu, który przeszedł na emeryturę.

W miejscu, w którym obecnie znajduje się zakład zegarmistrzowski Hieronima Kaczmarka przy ul. Łaskiej 16, pracuje od 30 lat.

– Dzięki tej pracy, którą pokochałem, moje życie stało się spełnione – twierdzi Hieronim Kaczmarek.

Zegarmistrz naprawiał między innymi zegar na wieży kościelnej Bazyliki Mniejszej przy ul. Kościelnej, gdy był jeszcze mechaniczny.

Luletto

[zobacz film]

Luletto to firma rodzinna. Powstała z miłości do pięknych i oryginalnych mebli.

Na rynku działa od wielu lat, zmieniając pokoje dzieci i młodzieży w bajkowe wnętrza. Dynamiczny rozwój umożliwił dobre przyjęcie produktów przeznaczonych dla najmłodszych w świecie.

Meble wykonane z pasją i zaangażowaniem pozwoliły na przeistoczenie małej firmy w fabrykę przepięknych łóżeczek, które dziś znajdują swój dom w wielu krajach, w całej Europie.

Doświadczeni pracownicy wykonują ogrom pracy, by meble cieszyły klientów przez długie przez lata użytkowania, a jakość produktów utrzymywała się na niezmiennie wysokim poziomie.

Producent łóżek Luletto wykonuje je z wysokogatunkowego drewna, z dbałością o każdy detal, odpowiednio zabezpieczając wszystkie elementy konstrukcyjne. Łóżka dziecięce produkowane są w kilkunastu różnych szerokościach, długościach i o różnej wysokości. Do ich produkcji nie używa się toksycznych farb i klejów.

Żwir-Trans

[zobacz film]

Żwir-Trans to firma wielopokoleniowa, działająca już od ponad ćwierć wieku. Pierwsze lata działalności pod kierownictwem Mariana Gierczyńskiego to wydobycie oraz sprzedaż piasku i pospółki. Dziś Grupa Żwir-Trans, zarządzana przez synów Błażeja Gierczyńskiego i Michała Gierczyńskiego, produkuje beton towarowy i prefabrykaty, takie jak: bloczki betonowe, płyty drogowe oraz elementy muru oporowego. Dogodna lokalizacja w centralnej Polsce, umożliwia sprawny transport materiałów i możliwość realizacji usług na terenie całego kraju.

W związku z dynamicznym rozwojem firmy Grupa Żwir-Trans rozpoczęła również budowanie dróg. Wykonuje nawierzchnie bitumiczne oraz nawierzchnie z elementów betonowych. Grupa dysponuje wykfalifikowaną kadrą, a także rozbudowanym zapleczem sprzętowym.

Borg Automotive Reman

[zobacz film]

Borg Automotive Reman to jedna z największych i najbardziej doświadczonych firm w branży regeneracji części samochodowych w Europie. Firma została założona w 1975 roku przez Sorena Toft-Jensena pod nazwą Toft-Jensen Elektro ApS. Od 2017 roku właścicielem firmy jest spółka Schouw & CO.

Pierwszy oddział w Polsce został otwarty w 1991 roku. Obecnie w dwóch fabrykach, w Zduńskiej Woli i Lublinie zatrudnia ponad 1400 osób.

Borg Automotive Reman dostarcza na europejski rynek regenerowane części samochodowe odpowiadające standardom OE (Original Equipment). Wszystkie produkty regenerowane są w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych Grupy Borg Automotive w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W skład portfolio wchodzą m.in. zaciski hamulcowe, zawory EGR, alternatory, rozruszniki czy kompresory klimatyzacji.

Model biznesowy Borg Automotive Reman zapewnia redukcję emisji dwutlenku węgla dzięki zużyciu o 79 proc. mniej energii w porównaniu do produkcji nowych produktów.

SPOŁECZNIK – DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rodziny im. Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli

[zobacz film]

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rodziny im. Maksymiliana Kolbe – Jedni Drugim w Zduńskiej Woli działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia najstarszych mieszkańców, osób niesamodzielnych, chorych i samotnych, w oparciu o innowacyjne urządzenie pn. System powiadamiania – „PILOT POMOCY”, zaprojektowane i wykonane na rzecz stowarzyszenia przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Umożliwia ono osobom chorym, starszym i samotnym przy użyciu jednego przycisku podłączonego do sieci telefonicznej wysłać sygnał do wskazanych osób o potrzebie pomocy w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, upadku lub w innych przypadkach losowych. Od 2014 roku, rotacyjnie, skorzystało z niego już około 180 rodzin.

Ponadto stowarzyszenie prowadzi program pomocy świadczonej osobom starszym, niepełnosprawnym i samotnym. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi placówkami oświatowymi: Szkołą Podstawową nr 10 w Zduńskiej Woli oraz Zespołem Szkół Aktywności Zawodowej w Zduńskiej Woli, życzliwości dyrekcji szkół, pedagogów oraz wsparciu opiekunów aktywnej grupy szkolnych wolontariuszy połączono starsze i młode pokolenie mieszkańców miasta we wspólnym działaniu. Uczniowie przynoszą zakupy ze sklepów, których życzliwi właściciele włączyli się do akcji, wynoszą śmieci, wykonują drobne prace porządkowe, a nawet w ramach praktyk zawodowych wykonują usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Słuchają wspomnień, bądź rozmawiają o zwykłych, codziennych sprawach.

Zduńskowolskie Stowarzyszenie „Amazonka” w Zduńskiej Woli

[zobacz film]

Zduńskowolskie Stowarzyszenie „Amazonka” zostało zarejestrowane w maju 2005 r., a kilka miesięcy wcześniej powstał klub z inicjatywy prezes Łódzkiego Stowarzyszenia „Amazonek”, ówczesnego Senatora RP Pana Marka Trzcińskiego i Heleny Kaczmarek, która została pierwszą przewodniczącą.

Celem Stowarzyszenia jest wsparcie psychiczne i psychologiczne kobiet po chorobie nowotworowej sutka.

Od 2010 r. Stowarzyszenie prowadzi Renata Cicha. Zduńskowolskie Stowarzyszenie Amazonka jest członkiem Klubów Łódzkiej Unii Wojewódzkiej „Amazonka” oraz Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” w Poznaniu.

Stowarzyszenie ma status non-profit i utrzymuje się ze składek członkowskich, dotacji, sponsorów oraz dofinansowania ze środków PFRON, jak również z odpisu 1,5% podatku. Stowarzyszenie organizuje wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, spartakiady, szkolenia wolontariuszy, a także spotkania integracyjne czy wycieczki krajoznawcze.

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli

[zobacz film]

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli to szkoła, która funkcjonuje w mieście od 1976 roku. Dziś kształci uczniów na czterech specjalizacjach: projektowania graficznego, przestrzeni i ubioru oraz ceramiki artystycznej. Od lat skutecznie łączy edukację artystyczną i ogólnokształcącą, o czym świadczą zarówno wysoka zdawalność egzaminu maturalnego, jak i ogrom wystaw, nagród, projektów i wydarzeń, w których uczestniczą uczniowie oraz pedagodzy.

W tej niezwykle kameralnej placówce panuje wyjątkowa atmosfera. Uczniowie poznają tu tajniki rysunku i malarstwa, rzeźby, fotografii i filmu, szyją, toczą na kole, projektują wnętrza, tworzą grafiki.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych jest idealną przestrzenią do rozwoju pasji i zainteresowań, sprzyjają temu świetna kadra, wciąż unowocześniane pracownie, doskonale wyposażona biblioteka, studio nagrań, sala wystawiennicza, a nawet siłownia. Społeczność PLSP chętnie opuszcza mury swojego budynku przy ul. Sieradzkiej, aby podejmować liczne inicjatywy we współpracy z instytucjami znajdującymi się na terenie miasta i województwa.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych to miejsce, w którym każdy uczeń jest ważny, odnajduje wsparcie i akceptację. Dziś może być dumne ze swoich sukcesów, choć nie brakuje pomysłów i planów na jego dalszy rozwój.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli

[zobacz film]

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia istnieje w Zduńskiej Woli od września 1973 roku, a przekształcona została w Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w czerwcu 1978 r. Rok 2023 to zatem rok podwójnego jubileuszu 50- i 45-lecia PSM I i II st. w Zduńskiej Woli. W ciągu tych lat kształciło się w jej murach 4249 uczniów w szkole I st. i 1119 uczniów w szkole II st. Z tej jakże licznej grupy placówka doczekała się aż 1288 absolwentów w szkole I st. i 336 w szkole II st.

To szkoła z wielkimi tradycjami w tworzeniu i kształtowaniu krajobrazu muzycznego i artystycznego miasta oraz regionu łódzkiego. Dzięki pracy, zapałowi i kreatywności kilku pokoleń – to także ważne miejsce na muzycznej mapie Polski. Wychowankowie przez lata otrzymali kilkadziesiąt stypendiów od znanych instytucji, zajmujących się promocją i wspieraniem kultury, kilkaset nagród, wyróżnień i dyplomów laureata w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych.

Dzieci i młodzież muzykują nie tylko solo, ale i wspólnie w kilkunastu zespołach instrumentalnych i kameralnych, a także w chórach szkoły I i II stopnia, orkiestrach smyczkowych I i II stopnia, Big Bandzie, zespole rytmiki, zespołach wokalnych, zespole muzyki XX i XXI w. Na uwagę zasługują także znane i uznane formacje jak orkiestra symfoniczna szkoły II st., Junior Jazz Combo oraz utytułowany zespół muzyki dawnej Proavitus.

Szkoła Muzyczna w Zduńskiej Woli prowadzi szeroką działalność koncertową na rzecz mieszkańców miasta, regionu oraz zainteresowanych muzyką środowisk. Co roku organizuje 60 popisów i audycji muzycznych. Ponadto, wychowankowie  prezentują swoje umiejętności w niemal 40 dużych koncertach i wydarzeniach, realizowanych wspólnie z instytucjami z miasta, powiatu, regionu łódzkiego, a także instytucjami ogólnopolskimi. Absolwenci to znakomici muzycy – nauczyciele rytmiki, śpiewacy i instrumentaliści – koncertujący i występujący na scenach całej Polski, Europy i świata. To również świetni pedagodzy i wykładowcy wyższych uczelni muzycznych w kraju i za granicą.

 AMBASADOR ZDUŃSKIEJ WOLI

Szymon Drabiński

[zobacz film]

Szymon Drabiński, pianista urodzony w 2001 roku,  jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zduńskiej Woli w klasie fortepianu Marcina Szczerby oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Karola Radziwonowicza, pod kierunkiem którego kontynuuje obecnie naukę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacji Osińskich-Orłowskich oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Jest laureatem wielu nagród w konkursach solowych i kameralnych, m.in.: III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym EPTA International Competition for Young Pianists w Chorwacji (2015), I Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu (2016), II Nagrody oraz Nagrody Instytutu Fryderyka Chopina w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni (2017), II Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na XX Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (2020, jako pianista „Ardere Quintet”), III Nagrody na VI Concurso Internacional de Música Agustin Aponte na Teneryfie (2021).

Wielokrotnie występował m.in. w Żelazowej Woli, grał recitale w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej oraz siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 2018 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Young Prague” promującym utalentowanych młodych muzyków z całego świata. Cyklicznie bierze udział w koncertach charytatywnych, których celem jest pomoc finansowa dla uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Uroczystą Galę zakończył koncert Ambasadora Zduńskiej Woli i recital Emilii Klimczak, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi.

GALERIA ZDJĘĆ ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ.